Původní název: Commando

Žánr: Akční thriller - Stopáž: 90 min - Rok výroby: 1985

Scénář: Steven E. de Souza - Režie: Mark L. Lester

Osoby a obsazení:

Arnold Schwarzenegger
Rae Dawn Chong
Alyssa Milano
Vernon Wells
Dan Hedaya
Bill Duke
David Patrick Kelly
James Olson

Arnold Schwarzenegger (plukovník John Matrix)

James Olson (gen. Franklin Kirby)

Alyssa Milano (Jenny Matrix)

David Patrick Kelly (Sully)

Rae Dawn Chong (Cindy)

Carlos Cervantes (Diaz)

Vernon Wells (Bennett)

Drew Snyder (Lawson)

Bill Paxton (důstojník)

Sharon Wyatt (Leslie)

Dan Hedaya (Arius)

Bill Duke (Cooke)


Jakákoliv podobnost se skutečnými osobami je neúmyslná a určitě i nemožná. Ale určitou podobnost nelze vyloučit. Především s Rambem. Oběma se napínají svaly pod tíhou celého arzenálu bodných i střelných zbraní. A stejná je i neúprosnost muže v osamělé akci proti armádám. Podobně, jak je tomu v případě Ramba, také plukovník John Matrix opustil speciální jednotku americké armády a nyní ho vyhledá jeho bývalý nadřízený a učitel, aby ho varoval, že mu podle všech náznaků hrozí nebezpečí. Matrix slíbí dceři Jenny, s kterou šťastně žije v odlehlém domě v horách, že ji už nikdy nenechá samotnou. Ale vtom už duní výstřely, nepřátelé bleskově zasáhli. Dřív než se Matrix dostane ke svým zbraním, mu unesou dceru. Když jeden z únosců chce vysvětlit podmínky jejího propuštění, rozzuřený otec ho okamžitě zastřelí. S Matrixem nejsou žádné špásy. Pronásleduje únosce, dostihne je, ale je bezmocný, když jeden z nich přiloží dívce ke krku lovecký nůž. Matrix se musí se zaťatými zuby podrobit následujícím podmínkám:

Má odletět do jedné jihoamerické země, a zavraždit prezidenta, kterého zná z dřívějška, aby muž, který dal podnět k únosu, mohl na sebe strhnout moc ve státě. Jenomže Matrix zná pravidla hry. Ví, že potom mají být zabiti on i jeho dcera.

Na letiště ho doprovázejí dva muži, z nichž jeden s ním nastoupí na palubu. Když letadlo startuje, Matrix mu zlomí vaz a poprosí letušku, aby "spáče" nebudila. Pak otevře dvířka u letadla a skočí do bažiny, která sousedí se startovací drahou. Spěchá zpátky na letiště: jedinou šancí, jak objevit svou dceru, je najít druhého z průvodců, který zůstal na letišti. Ten se chystá sbalit letušku jménem Cindy, která právě přistála, když v tom ho spatří Matrix. Gauner uprchne a Matrix naskočí. do Cindina auta, aby pokračoval v pronásledování. Pro mladou letušku je to začátek dobrodružství, o jakém se jí určitě ani nezdálo.

Matrix má jedenáct hodin čas, pak letadlo přistane u svého cíle, únosci zjistí, že jim bývalý plukovník upláchl a to by znamenalo jistou smrt pro jeho dceru. A tak Matrix s rozčilenou letuškou se věnují honu po nočním Los Angeles, od jedné stopy k další, od jedné masové řeže k druhé. V jednom obchodě se Matrix vybaví zbraněmi, že by stačily pro celou četu, což se mu později vyplatí. V závěrečném boji nemá totiž starostlivý otec už co činit s hrstkou únosců, nýbrž s celou exilovou armádou. I ten nejpozornější divák může jenom zhruba odhadnout, kolik lidí Matrix oddělá granáty, pancéřovými pěstmi, strojními puškami, cirkulárkami, vidlemi a noži.


Fotogalerie:

The End

Závěrečná likvidace padouchů je nezbytnou součástí všech Arnoldových filmů.

Klikněte na obrázek vlevo a prohlédněte si konec filmu obrázek po obrázku.

Jak se vám líbí film Komando? (1... nejhorší, 10... nejlepší)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Film hodnotilo 321 čtenářů průměrnou známkou 7.81.

Redakční systém, grafika a fotogalerie jsou použity na základě licence poskytnuté www.schwarzenegger.it. Všechna práva vyhrazena.

All the editorial content and graphics on this site are reproduced by permission of www.schwarzenegger.it which reserves all rights.

Realizace © 2002-2018 Lukáš Sýkora. Všechna práva vyhrazena. Jste návštěvníkem od 1.9.2003. On-line